Anasayfa Projemiz

Projemiz

OKUL: Hattat Behçet Arabi İmam Hatip Ortaokulu

PROJE NO: 2018-1-TR01-KA229-060961

PROJE ADI: "Eğitim Mültecilerin de Hakkı ve Biraz Empati"  

Erasmus + Projemiz Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edilmiştir.

Koordinatörlüğünü Türkiye'nin yapacağı proje kapsamında iki yıl olmak üzere; 

Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve Avrupalı ortaklarımız ile mülteci öğrencilerin eğitimi ve sorunları üzerinde çalışmalarımız olacaktır.

Proje kapsamında okulumuzun öğretmenleri ve öğrencileri ROMANYA, POLONYA, YUNANİSTAN, BULGARİSTAN ve İTALYA ülkelerini ziyaret edecekler ve aynı şekilde bu ülkede ki ortak okullarımız bizim okulumuzda misafir olacaklar.

Projemizin temel hedefi:

Mülteci öğrencilerin okul ortamına entegrasyonunu sağlayarak topluma uyum sürecini hızlandırma, toplumda mültecilere karşı oluşan ön yargılardan, basmakalıp fikirlerden kurtularak etkili empati becerileri kazanmak ve bu hareketliliklerin hepsinden önce ilk test, son test mantığı ile anketler yapılarak gerçekleştirilen faaliyetin ölçüle bilirliğini sağlamaktır. 

Yapacağımız yerel etkinliklerin hepsi ortaklar ile koordinasyon içinde yapılarak öncesinde ve sonrasında online toplantılar gerçekleştirilecektir. 

1. Ziyaret ROMANYA' ya gerçekleştirilecektir. 

Ana Tema: Mültecilerin eğitiminde öğretmenlerin karşılaştığı eğitsel ve dilsel sorunlar. Bu sorunları tek tek başlıklar halinde ele alıp çözüm önerileri, beyin fırtınaları yaparak farklı fikirler ve yenilikçi bir bakış açısı kazanmaktır. 

2. Ziyaret POLONYA' ya gerçekleştirilecektir. 

Ana Tema: Mülteci öğrencilerin eğitim sistemine entegrasyonu ve topluma uyumu.

Faaliyet sırasında farklı etkinlikler yapılacak ve uzman görüşlerine yer verilerek toplantı, seminer, video gösterimleri yapılarak bütün katılımcıların bilgi beceri ve kapasiteleri arttırılacaktır. 

3. Ziyaret YUNANİSTAN’ a gerçekleştirilecektir.

Ana Tema: Bütün katılımcılarımızda etkin bir farkındalık oluşturmak.

Bütün katılımcılar mültecilerin yaşadığı sorunların çözümünde ve sonraki hayatlarında eğitimin rolü tartışılacak, çözüm önerileri elde edilecek.

Faaliyet sonunda elde edilen sonuçların raporları oluşturulacak. Bu hayat hikâyelerini içeren bir atölye çalışması yapılarak resim sergisi yapılacak.

4. Ziyaret BULGARİSTAN’ a gerçekleştirilecek.

Ana Tema: Kendi öğrencilerimize empati yeteneği ve farkındalık kazandırmak.

Bu bağlamda ilk önce dünya medyasında yer bulmuş mülteci hikayeleri ve trajedileri analiz edilerek elde edilen sonuçlardan öğrenciler ile birlikte bir tiyatro sahnelenecek ve resim sergisi ve bu konu hakkında farkındalık oluşturmak için el ilanları bastırılarak kent meydanında dağıtılacaktır.

5. Ziyaret TÜRKİYE’ de gerçekleştirilecektir.

Ana Tema: Ben Bir Mülteciyim

Faaliyete katılan bütün katılımcılar bu ülkedeki okullarda hayat hikâyesini paylaştığımız bir mülteciyi canlandıracaktır.

Farklı eğitim kurumlarında bir mülteci gibi eğitim alarak onların yaşadıklarını yaşamaya çalışacak ve bunları kayıt altına alacaktır.

6.Ziyaret İTALYA’ ya gerçekleştirilecektir.

Ana Tema: Bundan Sonra Neler Yapılabilir olacak ve yaygınlaştırma faaliyetlerinin temelini oluşturacak etkinlikler yapılacaktır. Bu etkinliklerin bazıları şu şekildedir;

Mültecileri anlatan resim sergisi yapılacak. BMYK’ nın tasarladığı mülteci olmanın nasıl bir şey olduğunu anlatan ‘Against All Odss’ çevrim içi oynanacak aynı şekilde Seekşng Refugee isimli animasyon film izlenecek ve bu konudaki ‘Sınırların efendisi , göçmenler, martıların bitmemiş hikayesi’ gibi tiyatro oyunları öğrenciler ile birlikte canlandırılacaktır.

 

“İnsan Hayatı Sınırlardan Önce Gelir”

 

Sosyal Ağlarda Paylaş